Předchozí realizace Další realizace

Restaurování nábytku

Křeslo Prutscher

Otto Prutscher (7. dubna 1880 – 15. února 1949)

V našich ateliérech jsme restaurovali křesla Prutscher, která pochází z Galerie Antonína Procházky v Brně.

Restaurování probíhalo s maximálním důrazem na původní stav. Při restaurování nábytku bylo zapotřebí zpevnit konstrukční spoje a konzervovat původní povrchové úpravy.

Potahová látka na křeslech Prutscher byla vyrobena firmou Backhausen. Originální látka již nešla zachovat. Bylo tedy nutné se spojit s rakouskou firmou Backhausen, která tuto látku začátkem 20. století vyráběla. Ve firmě Backhausen byly nalezeny původní návrhy látky od Otty Prutschera i původní složení materiálu. Na základě tohoto nálezu byla zhotovena replika potahové látky.

 

Autorem těchto křesel je Otto Prutscher. Byl to rakouský designér a architekt, který působil také na území Čech, Moravy a Slezska. Navrhoval nábytek, látky, stříbrné a kovové předmět, šperky, sklo a keramiku. Stal se důležitou osobností secesního hnutí ve Vídni a byl jedním ze spolupracovníků Wienera Werkstäte (Vídeňské umělecké dílny). Jeho dílo se vyznačuje citem pro ornament a dekor.

Křesla Prutscher jsou označována za jednu z jeho nejznámějších prací v oboru nábytku z ohýbaného dřeva. Vyrobena byla roku 1914 pro expozici Rakouského muzea pro umění a průmysl na výstavě Werkbundu v Kolíně nad Rýnem.

Původně byla domněnka, že byly vyrobeny pouze křesla dvě. Nedávno však bylo nalezeno dalších deset kusů těchto křesel. Je možné, že byl začátkem 20. století vyroben tucet takovýchto křesel. Dvě z nich pak mohla putovat na výstavu Werkbundu a zbylých deset se prodalo do Brna.

Nábytek Prutscher, křesla včetně menšího kruhového stolu, byl vyroben firmou Thonet. Tato křesla byla pro běžnou thonetovskou produkci naprosto atypická, právě pro jejich bohaté řezbářské práce na horní a zadní části opěradla se předpokládalo, že se křesla nestala součástí výrobního programu.

Asociace starožitníků   Cech čalouníků